Január

V januári 2021 začala životná púť našej záhrady. Po vzniku nášho občianskeho združenia Arboreum Garden, sme podali prihlášku do grantového programu Zelené oázy. Tento grantový program sponzoruje nadácia Slovnaftu a takýmto spôsobom sa snaží budovať zelené oázy v našich mestách. Práve v tomto sme videli zmysel a aj vďaka tejto grantovej výzve sme založili naše občianske združenie—podmienka prihlášky.

Ďalšou podmienkou účasti bol súhlas od vlastníka pozemkov—mesta. A tak sa začala strastiplná cesta plná byrokracie. Ale kde je vôľa, tam je cesta. Súhlas s účasťou v grantovej výzve sme nakoniec získali, avšak s podmienkou uzavrieť nájomnú zmluvu na pozemky záhrady.

Február

S našim projektom komunitnej záhrady sme v Zelených oázach postúpili do druhého kola. Spomedzi 166 prihlásených projektov sme sa dostali medzi 28 najúspešnejších. Aj keď sme grant na základe verejného hlasovania nevyhrali, v rámci Žilinského kraja sme skončili na peknom 3. mieste.

Marec

V marci sa začala záhrada prebúdzať. Rozkvitli prvé jarné cibuľoviny. Pridali sme sa do Dobromatu. Ak nakupujete online, pomocou Dobromatu nám možete prispieť a neminúť ani cent navyše.

Podali sme prihlášku do ďalšej grantovej výzvy. Tento raz od COOP Jednota a to rovno s tromi projektmi. Žiaľ, žilinské projekty podporené neboli.

Apríl

Od apríla nám možete poslať finančný príspevok vďaka portálu darujme.sk, ktorý aj v našom mene vedie verejnú zbierku. V našom facebookovom obchode pribudla možnosť poslať nám Drobné, Štartovné, Nádielku alebo Grant pre záhradu.

Nainštalovali sme prvé nádoby na dažďovú vodu. Pomôžu nám so závlahou záhrady v čase sucha.

V apríli sme sa dozvedeli aj o plánovanej rozkopávke pozemku pre optické káble od Telekomu.

Podali sme prihlášku do grantovej výzvy od Mesta Žilina.

Máj

V máji nám rozkopali trávniky okolo paneláka a úprava terénu sa tiahla niekoľko ďalších mesiacov.

   Jún

Prvého júna sme dostali výsledok grantovej výzvy, v ktorej sme boli úspešní. Umiestnili sme sa na 3. mieste z 13 prihlásených prihlásených projektov v oblasti životného prostredia.

Zorganizovali sme prvú záhradnú brigádu a vytvorili sme nové záhony pred vchodom č. 8 na Bulharskej ulici.

S úspechom však prichádza aj závisť a s ňou aj taký nešvár akými sú krádeže. Kto by predpokladal, že aj rastliny zo záhrady? Pevne veríme, že sa to už nebude opakovať. Naša záhrada je pre všetkých.

Po mesiacoch, telefonátoch a vypisovania e-mailov, čakania na schválenie mestským zastupiteľstvom a pripomienkovania zmluvy sa nám podarilo s mestom podpísať nájomnú zmluvu na pozemky pod záhradou na 10 rokov.

Júl

V júli sme nainštalovali dalšie nádoby na zachytávanie dažďovej vody. Záhrada nám krásne rozkvitla. Začali sme s budovaním levanduľových záhonov. 

August a september

V auguste sme začali s prípravnými prácami na druhý levanduľový záhon. Zorganizovali sme ďalšiu dobrovoľnícku brigádu, počas ktorej sa nám ho podarilo dokončiť a vysadiť všetky potrebné rastliny. 

Azda medzi prvými sme sa zaregistrovali do zoznamu prijímateľov podielu dane z príjmu. V roku 2022 nám tak môžete prvýkrát poukázať vaše dve percená z dane.

Koncom septembra sme začali s výsadbou cibuľovín, aby bola nadchádzajúca jar ešte krajšia.

Október

V októbri sme pokračovali s výsadbou tulipánov a narcisov a začali sme s prípravami na zazimovanie záhrady. Zavesili sme nové kŕmidlá, aby mali sýkorky a iné drobné vtáky potravu aj počas zimných mesiacov.

November a december

November priniesol do záhrady už chladnejšie počasie. Napriek tomu, niektoré kvety ešte vytrvalo kvitli a bojovali s nepriazňou zimy.

Začala príprava novej webovej stránky, na ktorú sa práve pozeráte a s ktorou máme veľké plány do budúcnosti.

Taký bol v skratke rok 2021 v našej Záhrade Arboreum. Už teraz sa tešíme, čo nám prinesie nová pestovateľská sezóna. Ak nám chcete v budovaní záhrady pomôcť, podporte nás—možností je viacero.