Vianočné obdobie skončilo a už sa neviete dočkať, kým vysejete prvé semienka? Tu je 5 dôvodov prečo ešte počkať.

Nedostatok svetla počas dňa

Určite poznáte porekladlá „Na Tri krále o krok dále.“ a „Na Hromnice o hodinu více.“ V januári sme teda niekde medzi nimi. Deň sa pomaly začína predlžovať a každým dňom je dlhší zhruba o dve minúty. Tento prírastok denné svetla sa zrýchluje. To však na zdravý vývin sadeníc nestačí.

Vyklíčené semeno získava energiu na svoj rast z klíčnych listov (kotyledónov), často označovaných ako prvé alebo nepravé listy. Z nich v prvej fáze rastu čerpá zásoby škrobu. Následne potrebuje denné svetlo, ktoré zabezpečuje rastlinám energiu na rast pomocou fotosyntézy. Fotosyntéza je proces v rastlinách, ktoré z vody a oxydu uhličitého vytvára glukózu, ktorá je potravou pre rastúcu rastlinu.

Slabé a vyťahané sadenice

Nedostatok svetla teda spôsobuje, že rastliny sú „hladné“ a robia všetko preto, aby sa dostali k zdroju energie. Preto sa ťahajú za svetlom, vytvárajú dlhé a slabé stonky. Takéto sadenice sú často nevhodné na ďalšie vysádzanie po pominutí posledných mrazov.

Úspora pri umelom osvetlení

Ak používate umelé osvetlenie pre pestovanie rastlín, tzv. grow lights, príliž skorý výsev vám zvýši náklady. Budete musieť umelo osvetlovať oveľa dlhšie obdobie ako je potrebné.

Málo miesta na skladovanie

Naše priesady pestujeme v bežných bytových podmienkach, v ktorých je každý kúsok miesta nesmierne cenný. Ak tak ako my nemáte vyhradenú miestnosť na pestovanie rastlín (svetlú pivnicu, vyhrievaný sklenník, …), skorý výsev vám obmedzí komfort bývania na dlhý čas.

Dátum posledného mrazu

Kedy teda vysievať? Napovedať vám môže priemerný dátum posledného mrazu vo vašej oblasti. U nás v Žiline je to po Troch zmrznutých, teda v polovici mája. V iných častiach Slovenska sa tento dátum môže líšiť aj o jeden mesiac. Zasiať preto odporúčame 6 až 8 týždňov pred priemerným dátumom posledného mrazu (v závislosti od pestovanej rastliny).

Treba vziať do úvahy, že niektoré semená musia prejsť obdobím chladu (stratifikáciou) na to, aby začali klíčiť. Semenám toto obdobie môžete navodiť umelo tak, že ich dáte do chladničky.  Medzi rastliny, ktoré vyžadujú stratifikáciu patria semená levandule (Lavandula angustifolia) alebo írskych zvonov (Molucella laevis). Preto pri týchto druhoch môžete začať s prípravou semien ešte o 3 týždne skôr.

Ako zistiť dátum posledného mrazu vo vašom regióne? Pomôže vám stránka https://www.plantmaps.com/interactive-slovakia-last-frost-date-map.php.

Priemerný dátum posledného mrazu

zdroj: PlantMaps: Slovakia Average Last Frost Date Map. Získané 24.01.2022. Dostupné na https://www.plantmaps.com/interactive-slovakia-last-frost-date-map.php