V prvých letných mesiacoch sa nám podarilo vybudovať nové rozárium. Priestor plný krásnych a voňavých ruží. Mnohé z nich zberateľské kúsky.

Ešte na jar sme vysadili prvé stromčekové ruže. Áno, zatiaľ sa nedalo hovoriť o rozáriu. Celý záhon sme ešte museli prekopať, odstrániť kamene a iný stavebný odpad z čias výstavby bytoviek, ktorý bol roky ukrytý v pôde. Práca to bola neľahká, záhradné motyky sme museli vymeniť za ťažší kaliberkrompáče. S budovaním rozária nám pomohla desiatka dobrovoľníkov. Litre potu, mozole i pár kvapiek krvi však za výsledok stoja.

Miesto, ktoré sme pre rozárium vybrali, nie je náhodné. Ruže potrebujú slnečné stanovisko, teda minimálne 6 hodín priameho slnka počas dňa, aby boli štastné. Na tomto mieste svieti slnko v ranných hodinách, čo umožní ružiam preschnúť po rose či nočnom daždi. Minimalizuje to riziko hubových chorôb (čiernej škvrnitosti a hrdze ruží). Na obed zas toto miesto zalejú slnečné lúče z druhej strany a vydržia až do večera. Hoci v záhone rastú dva stromy, ich vysokopoložená koruna je dostatočne vzdušná. Ruže majú dostatok slnka počas celého dňa.

Nápad na rozárium, teda ružový záhon, vznikol ešte na jeseň pred dvomi rokmi, kedy som dostal do daru prvé štyri ružové kríky. Hoci jeden z nich nadchádzajúcu zimu neprežil, neodradilo ma to od zámeru vybudovať rozárium v našej záhrade.

Peter Mikula

predseda občianskeho združenia Arboreum Garden, ktoré sa stará o záhradu Arboreum vo vnútrobloku na žilinskom sídlisku

Ruže sú „hladné“ (na živiny náročné) rastliny, preto sme pôdu vylepšili o čerstvý kompost, peletkovaný hnoj a aj o hnojivo, ktoré ružiam umožní zdravý rast a bohaté kvitnutie. Nezabudli sme ani na mulč, ktorý je dôležitý na znižovanie odparovania vody, udržiavanie pôdnej vlhkosti a zabraňuje rastu buriny. Okrem toho sa postupne rozkladá a obohacuje pôdu o ďalší potrebný organický materiál.

Pri výbere odrôd ruží sme sa zamerali na tie, ktoré sú rezistentné voči chorobám, akými sú čierna škvrnitosť, hrdza a múčnatka. Medzi takéto odrody patria ruže od anglického šľachtiteľa Davida Austina, napr. ‚Lady of Shalott‘, ‚Roald Dahl‘ a ‚Boscobel‘. Od nemeckej šľachtiteľskej rodiny Kordes zas u nás nájdete odrody ‚Pomponella‘, ‚Cherry Girl‘ či krásne voňajúce ‚Gartenprinzessin Marie-José‘ a ‚Freifrau Caroline‘ z kolekcie Parfuma. Dlhý súvislý pás pôdokryvných ruží ‚The Fairy Red‘ prinesie v budúcich rokoch záplavu drobných ružových kvetov. Dohromady máme v našom rozáriu 52 rastlín.

Starostlivosť o ruže je pomerne jednoduchá. Správny rez, zálievka, hnojenie a ostrihávanie odkvitnutých kvetov tento rok ale aj v nasledujúcich sezónach prinesie hojnosť v podobe krásnych a voňavých kvetov.

Ďakujeme našim partnerom

Rozárium sme vytvorili aj vďaka finančnej podpore Mesta Žilina a Nadácie Milana Dubca. Ďakujeme.

Mesto Žilina už od roku 2009 finančne podporuje okrem iných aj projekty v oblasti životného prostredia. V tomto roku rozdelí 20 000 eur medzi 9 úspešných projektov, medzi ktorými je aj náš projekt Záhrada Arboreum 2022.

Nadácia Milana Dubca je platformou, ktorá podporuje diskusiu a iniciatívy z oblasti klimatickej krízy, vzdelávania a demografickej zmeny. Prostredníctvom grantových programov pomáha nadácia žilinským projektom zameraným na obnovu zanedbaných lokalít, revitalizáciu prírodných a verejných priestranstiev, skrášlenie detských ihrísk i na podporu vzdelávacích aktivít na ochranu životného prostredia s cieľom skvalitnenia života obyvateľov mesta.

Logo Mesto Žilina Finančná podpora
Logo Nadácie Milana Dubca