Pestovanie v nádobách prináša zeleň tam, kde to bežne možné nie je. Príkladom mobilnej zelene sú rôzne kvetináče a vyvýšené záhony na mnohých miestach v našom meste. Takýmito miestami sú vydláždené ulice, terasy či strechy budov alebo podzemných garáží.

Minulý rok nás oslovil František Šamaj, domovník bloku Arboreum D, s otázkou, ako by sa dal skrášliť priestor nádvoria. V našom bytovom komplexe Arboreum zaberajú podzemné garáže odhadom polovicu pozemku. Spomenuté nádvorie medzi bytovkami C a D stojí celé na podzemných garážach, preto odpoveď bola takmer ihneď jasná. Mobilná zeleň vo vyvýšených záhonoch.

V sobotu, 24.9. 2022, sme spolu s dobrovoľníkmi osadili krásne nové drevené nádoby. Vystlané nopovou fóliou a ošetrené lazúrou vydržia v našej záhrade mnoho rokov.

S nádobami na mieste prišla otázka, čo do nich zasadiť. Chcelo to niečo, čo dá otvorenému priestoru nádvoria výšku, ale pri správnom tvarovaní nevyrastie príliš vysoko. Voľba padla na červienku (photinia fraseri) na kmeni odrody ‚Red Robin‘. Je zaujímavá tým, že jej nové výhonky sú ohnivo červené. Svoju plnú krásu nám ukáže počas najbližšej jari. Keďže tento ker je neopadavý, je svojím vzhľadom zaujímavý počas celého roka.

Jesennú kompozíciu dopĺňajú fialové astričky novoanglické (symphyotrichum novae-angliae) so žltými rudbeckiami (rudbeckia fulgida) v kontraste. Voľné miesto v nádobách časom doplnia ozdobné trávy, jarné cibuľoviny a v budúcich sezónach aj kvitnúce letničky.

Ďakujeme našim partnerom

Skrášlenie nádvoria finančne podporili Mesto Žilina a Žilinský samosprávny kraj. Ďakujeme.

Mesto Žilina už od roku 2009 finančne podporuje okrem iných aj projekty v oblasti životného prostredia. V tomto roku rozdelí 20 000 eur medzi 9 úspešných projektov, medzi ktorými je aj náš projekt Záhrada Arboreum 2022.

Žilinský samosprávny kraj v tomto roku prostredníctvom participatívnych dotácií podporuje miestne a komunitné potreby v regióne. Medzi podporované činnosti patrí aj zveľaďovanie verejnej infraštruktúry a zlepšenie kvality životného prostredia.